IV Otwarte Mistrzostwa Województwa Kujawsko – Pomorskiego w Powożeniu Końmi Zimnokrwistymi

W dniu 16.06.2024 odbyły się IV Otwarte Mistrzostwa Województwa Kujawsko – Pomorskiego w Powożeniu Końmi Zimnokrwistymi, w których udział wzięło 12 zaprzęgów jednokonnych ras zimnokrwistych.
Stado Ogierów Kętrzyn oraz Stadninę Koni ,,Nowe Jankowice” Sp. z o. o. reprezentowały 3 ekipy.

ZIELONE ZŁOTO

9 maja 2024 na terenie Stadniny Koni w Nowych Jankowicach odbyły się pokazy zbioru lucerny oraz pokaz zakiszania w rękaw.

Zawody Regionalne i Towarzyskie w Skokach przez Przeszkody

W dniach 18-19 maja na terenie Stada Ogierów w Kętrzynie odbyły się Zawody Regionalne i Towarzyskie w Skokach przez Przeszkody.

XXVII Konkurs powożenia

3 maja 2024 w Świeciu nad Osą Stadnina Koni Nowe Jankowice uczestniczyła w XXVII Konkursie Zręczności Powożenia Zaprzęgami Parokonnymi.

10-lecie Związku Hodowców Koni Ras Zimnokrwistych

W dniu 03 września 2021 r. w pałacu w Lisnowie, na terenie Stadniny Koni ,,Nowe Jankowice” Sp. z o.o. odbyło się spotkanie z okazji 10-lecia Związku Hodowców Koni Ras Zimnokrwistych oraz VI Walny Zjazd Delegatów.
Uroczystość 10-lecia Związku była okazją do zaprezentowaniem po raz pierwszy sztandaru Związku, ufundowanego przez członków Związku. Po wprowadzeniu sztandaru przez poczet sztandarowy prezes Związku, Pan Ryszard Pietrzak złożył podziękowania członkom oraz wręczył odznaczenia za zasługi w działalności Związku. Podczas zjazdu przedstawiono sprawozdanie z działalności Związku i prac Zarządu oraz sprawozdanie Komisji Rewizyjnej. Po ich zatwierdzeniu licznie przybyła grupa hodowców mogła podzielić się swoimi doświadczeniami oraz osiągnięciami w hodowli koni ras zimnokrwistych.

Nasze konie na Festiwalu Smaku w Grucznie

W dniach 21 – 22 sierpnia odbyła się XV edycja Festiwalu Smaku w Grucznie. Swoją obecność w wydarzeniu zaznaczyła również Stadnina Koni „Nowe Jankowice” Sp. z o.o. Przejażdżki bryczką zaprzężoną w parę kasztanowatych ogierów rasy Polski Koń Zimnokrwisty okazały się jedną z najbardziej popularnych atrakcji imprezy. Dumne, silne konie chętnie „pozowały” się do zdjęć, a masztalerze z przyjemnością rozmawiali o swojej pracy, dając przy tym masę trafnych wskazówek dotyczących hodowli koni zimnokrwistych.

POKAZ MASZYN W NOWYCH JANKOWICACH

 

22 sierpnia 2021 roku na polach uprawianych przez Stadninę Koni „Nowe Jankowice” Sp. z o.o. odbył się pokaz z pracy nowoczesnych maszyn rolniczych. Pokaz przeprowadzono we współpracy z Powiatowym Zespołem Doradztwa Rolniczego w Grudziądzu, Kujawsko-Pomorskiego ODR w Minikowie, a jego celem było zaprezentowanie okolicznym rolnikom uprawy bez orkowej, zwanej również uprawą uproszczoną. W trakcie pokazu zaprezentowano zestawy maszyn:

    1. Zestaw uprawowo-siewny Czajkowski ST 600 + Horsch Maestro 12RV z ciągnikiem Claas Axion 950 (410 km)
    2. Zestaw uprawowo-siewny Horsch Focus 4TD z ciągnikiem Claas Axion 930 (350 km)
    3. Brona talerzowa Agrisem model Gold z opatentowanym zabezpieczeniem sprężynowym 3D + zbiornik tylny DSA 3200 l (uniwersalny do nawozu i poplonów)
    4. Horsch Tiger 5MT – połączenie brony talerzowej i kultywatora do głębokiej uprawy gleby bez jej odwracania

Pomimo okresu żniw i intensywnych prac polowych pokaz zgromadził kilkudziesięciu rolników. Przed rozpoczęciem pokazu wszyscy zainteresowani mieli możliwość wysłuchania wykładu na temat biologizacji gleby i nowoczesnych metod jej uprawy, wygłoszonego przez  Marka Szczygielskiego – specjalistę ds. produkcji roślinnej w SK „Nowe Jankowice”, który również odpowiadał na liczne pytania rolników w trakcie całego wydarzenia. Prezes Stadniny – dr  Adam Oler podkreślił ważną rolę gospodarstw Skarbu Państwa w przekazywaniu wiedzy o najnowocześniejszych technologiach stosowanych w rolnictwie i wspomniał, że w najbliższej przyszłości będą organizowane kolejne pokazy i szkolenia.

Festiwal Smaku w Grucznie

Stadnina Koni ,,Nowe Jankowice” Sp. z o.o. serdecznie zaprasza na Festiwal Smaku w Grucznie, gdzie organizowane będą przejażdżki bryczką parokonną

Klacz IFEDA – superczempionką klaczy polskich koni zimnokrwistych

 

XIX Ogólnopolski Młodzieżowy Czempionat Koni Rasy Polski Koń Zimnokrwisty oraz VII Ogólnopolski Młodzieżowy Czempionat Koni Rasy Arden Polski to wydarzenia, które odbywały się w pierwszą niedzielę sierpnia na terenie Stada Ogierów w Kętrzynie

Tytuł Superczempionki klaczy rasy polski koń zimnokrwisty przyznano klaczy IFEDA o maści gniadej ze Stadniny Koni „Nowe Jankowice”, która zdobyła też tytuł Best In Show – Najlepszego Konia Czempionatu.

Obie imprezy objęte zostały honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a resort na miejscu reprezentował podsekretarz stanu Ryszard Kamiński. Wystawę swoją obecnością zaszczycił również Przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP, członek Sejmowej Komisji ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi, poseł Jan Krzysztof Ardanowski.

Czempionaty odbywają się w Kętrzynie od wielu lat i są jednym z najważniejszych corocznych wydarzeń dla hodowców koni zimnokrwistych w Polsce. W tym roku hodowcy zgłosili 72 konie, które rywalizowały w klasach klaczy rocznych, klaczy dwuletnich, ogierów rocznych i ogierów dwuletnich.

Organizatorzy tegorocznych championatów to: Stadnina Koni „Nowe Jankowice”, Polski Związek Hodowców Koni, Klub Jeździecki „Stado Kętrzyn”, Wojewódzki Związek Hodowców Koni w Białymstoku, Warmińsko-Mazurski Związek Hodowców Koni, a także Pomorski Związek Hodowców Koni. 

XI OTWARTE PREMIOWANIE MŁODZIEŻY ZIMNOKRWISTEJ

Dnia 01.06.2021 na terenie Stadniny Koni „Nowe Jankowice” odbyło się XI Otwarte Premiowanie Młodzieży Zimnokrwistej.

Do oceny przystąpiło 61 koni. Wśród wyrównanej stawki najwyższą notę spośród wszystkich grup otrzymał dwuletni ogier Robest (Best II – Rohenna – Hennessy), który otrzymał 44 punkty. Wśród ogierków rocznych najwyżej oceniony został ogierek Bafhel (Helmut – Bafela – Rafel), który otrzymał 41,5 puntów. Najwyżej ocenioną klaczką roczną z wynikiem 43,5 punktów została Lofsela (Selmut – Lofeda – Fedor), a w grupie klaczek dwuletnich triumfowała Lafedora (Fedor – Labesa – Lobes) z identyczną liczbą punktów.

PLENER FOTOGRAFICZNY

W dniach 14 – 15 maja na terenie Stadniny Koni „Nowe Jankowice” odbył się Plener Fotograficzny „Koń Zimnokrwisty w Krajobrazie”.

Impreza została zorganizowana we współpracy z Zespołem Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą oraz Towarzystwem Przyjaciół Dolnej Wisły. Miłośnicy fotografii jak i pasjonaci rasy Polski Koń Zimnokrwisty chętnie uczestniczyli w pokazach koni, przejażdżkach bryczką, a także długich rozmowach nad ogniskiem.

CAVALIADA POZNAŃ 2021

18 lutego w Poznaniu w trakcie Cavaliady odbyły się pokazy koni spółek strategicznych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Stadninę Koni „Nowe Jankowice” i Klub Jeździecki „Stado Kętrzyn”reprezentowała para ogierów zaprzęgniętych do zabytkowego czterokołowego pojazdu sportowego Faeton, pochodzącego z XIX wieku. Pojazd ten został gruntownie odrestaurowany w latach siedemdziesiąt XX wieku przez Pana Michała Bogajewicza z Pniew.

Zaprzęgiem powozili masztalerze pan Stefan Jaroszewski oraz pan Bogdan Konopka ze Stada Ogierów w Kętrzynie.

Bryczka sportowa Faeton zaprzęgnięta była w dwa ogiery rasy Polski Koń Zimnokrwisty wyhodowane w Stadninie Koni „Nowe Jankowice”. Pięcioletni ogier Bosal po ogierze Lumumba, matce Bosanova wsparty był ogierem Harmetur po ogierze Hartmut i klaczy Harmeta.

Kolekcja odmian kukurydzy na polach Stadniny Koni ,,Nowe Jankowice” Sp. z o.o. 

AUKCJA OGIERÓW – SZARNOŚ

15 października w Stadninie Koni „Nowe Jankowice” Sp. z o.o., w gospodarstwie Szarnoś, odbyła się aukcja – wystawa ogierów.

Do oceny wystawiono 25 koni, z czego aż 24 udało się uzyskać licencję. Czempionem został ogier  WIROL wł. Stadnina Koni „Nowe Jankowice” (Iwior – Wirola po Rolen), który uzyskał 84 punkty bonitacyjne. Komisja wytypowała także najlepszego konia w typie sztumskim, którym okazał się SMERF (Gagam – Smerfetka po Honor I) hod. Roman Kulmaczewski, wł. Adam Opacki.

Agro Akademia Soi w Nowych Jankowicach

18 września w Stadninie Koni „Nowe Jankowice” Sp. z o.o., w gospodarstwie Lisnowo, odbyło się spotkanie na poletkach pokazowych soi, zorganizowane we współpracy z firmami Saatbau i Bsaf.

W spotkaniu udział wzięli rolnicy, którzy wysłuchali wykładów wygłoszonych przez przedstawicieli wymienionych firm na temat odmian soi, technologii ich uprawy, nawożenia i ochrony. Następnie uczestnicy spotkania przeszli na poletka, gdzie mogli porównać bezpośrednio różne odmiany soi. Największe zainteresowanie wzbudziła odmiana Ambella, najwcześniejsza z odmian uprawianych na polach Stadniny Koni „Nowe Jankowice”.

Piszą o nas w prasie

Jako hodowca stale pracujemy nad poprawą cech produkcyjnych i funkcjonalnych bydła, naszym celem jest osiągnięcie jak największego postępu hodowlanego z zachowaniem zmienności genetycznej. Nasze najnowsze osiągnięcia zostały zauważone w prasie.

Poniżej link do skanu artykułu

Link (PDF – 2MB)

 

Minister rolnictwa w Nowych Jankowicach

6 lipca 2020 roku Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski odwiedził Stadninę Koni „Nowe Jankowice” Sp. Z o.o.

Stadnina należy do spółek strategicznych, podległych Ministerstwu Rolnictwa. Jest jedyną państwową hodowlą koni rasy Polski Koń Zimnokrwisty. Ministra rolnictwa szczególnie interesowały warunki dobrostanu, w jakich utrzymywane są zwierzęta w Spółce.

Poza końmi w Spółce hodowane jest bydło rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej, a obora w Nowych Jankowicach należy od lat do najlepszych w kraju.

DUSOCIN

Dnia 12 czerwca w Dusocinie pod Grudziądzem odbyło się ,,wieńcowe” w dworku, w którym urodził się i mieszkał przez wiele lat jeden z wybitnych Polaków – doktor Ludwik Rydygier, światowej sławy chirurg.

W uroczystości udział wzięło wiele osób, w tym marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, okoliczni mieszkańcy oraz pasjonaci historii.

Swoją obecność zaznaczyła także Stadnina Koni ,,Nowe Jankowice” Sp. z o.o., organizując po zakończeniu części oficjalnej przejażdżki bryczką w zabytkowym parku.

Cieszące się dużym powodzeniem pokazy koni wzbudzały zainteresowanie rodzimą rasą koni, jaką jest hodowana w Nowych Jankowicach rasa Polski Koń Zimnokrwisty.