O nas

Nowe Jankowice położone są na terenie województwa kujawsko-pomorskiego w gminie Łasin i leżą u styku trzech województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego kujawsko-pomorskiego. Stadnina Koni “Nowe Jankowice” sp. z o.o. znajduje się na szlaku turystycznym Pomorsko – Mazurskim przy trasie Grudziądz – Olsztyn. Urozmaicony krajobraz polodowcowy, malowniczy teren, liczne jeziora i bogata przyroda predestynują ten rejon do rozwoju działalności turystyczno – rekreacyjnej. Dodatkową atrakcją Stadniny są dwa pałace (Nowe Jankowice, Lisnowo) zbudowane w stylu eklektycznym, pochodzące z końca XIX wieku oraz dwa dworki wiejskie (Mędrzyce i Widlice).

Stadnina Koni “Nowe Jankowice” sp. z o.o. to przedsiębiorstwo z ponad 70-letnią tradycją. Jest spółką hodowlaną Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie o “szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej”. Stadnina należy do wyróżniających się przedsiębiorstw rolno-hodowlanych w kraju. Świadczą o tym zarówno wyniki uzyskiwane w produkcji roślinnej, jak i w produkcji zwierzęcej. Potwierdzają to także zajmowane pozycje w różnych rankingach przedsiębiorstw rolnych, w tym na “Liście 300 Najlepszych Gospodarstw Rolnych” i tytuł “ROLNIK-FARMER ROKU”.

Stadnina Koni Nowe Jankowice wraz ze Stadem Ogierów w Kętrzynie stanowi centrum hodowli konia zimnokrwistego w Polsce. Wyhodowane konie użytkowane są w stadach ogierów, jako reproduktory, lub też przeznaczane są na sprzedaż do hodowli terenowej.

Stado podstawowe to prawie 70 klaczy i około 230 koni. Podstawą programu hodowlanego jest dążenie do utrwalenia harmonijnej budowy, zdrowia, wydajnego i efektownego ruchu oraz cech przyjaznych człowiekowi. Polski koń zimnokrwisty hodowany jest przede wszystkim do użytkowania roboczego oraz w kierunku tzw. konia rodzinnego stanowiącego element polskiej wsi.

Stadnina Koni “Nowe Jankowice” sp. z o.o. należy do jednych z najlepszych hodowców krów mlecznych i producentów mleka w kraju. Świadczą o tym osiągane bardzo dobre wyniki. W 2023 roku obora Nowe Jankowice była drugą oborą w województwie kujawsko-pomorskim w grupie obór liczących od 300,1 do 500 krów z wydajnością 13 928 kg mleka od krowy.

Spółka produkuje corocznie ponad 4,5 tys. ton wysokojakościowej pszenicy konsumpcyjnej i paszowej, ok. 2,0 tys. ton rzepaku i ponad 2,0 tys. ton ziarna kukurydzy. Ponadto Spółka kontynuuje rozpoczętą w 2009 roku działalność z produkcją materiału siewnego pszenicy ozimej i owsa. Stadnina posiada w sezonowej sprzedaży najwyższej jakości materiał siewny kwalifikowany pszenicy jarej MANDARYNA, ozimej: EUFORIA, COMANDOR i FORMACJA oraz owsa w odmiany BINGO.